Σε αυτό το άρθρο, θα σου δείξουμε πώς μπορείς να ενεργοποιήσεις το debug του WordPress, έτσι ώστε να προχωρήσεις σε εντοπισμό των σφαλμάτων της ιστοσελίδας σου.
Προεπιλεγμένα, η σχετική ρύθμιση είναι απενεργοποιημένη. Η ενεργοποίηση της, μπορεί να γίνει μέσα από το αρχείο wp-config.php.
Το σχετικό αρχείο, μπορείς να το βρεις μέσα από το cPanel, στον φάκελο public_html (εάν είναι το κύριο domain name του πακέτου φιλοξενίας σου).
![Αρχείο wp-config.php μέσω cPanel.](https://blog.pointer.gr/wp-content/uploads/2023/03/1-8-1300x514.jpg)
Αν έχεις Plesk, μπορείς να βρεις το σχετικό αρχείο μέσα στον φάκελο httpdocs (εάν είναι το κύριο domain name του πακέτου φιλοξενίας σου).
![Αρχείο wp-config.php μέσω Plesk.](https://blog.pointer.gr/wp-content/uploads/2023/03/2-6.jpg)
Ενεργοποίηση WordPress Debug.
Αφού ανοίξεις το αρχείο wp-config.php, θα δεις τον κανόνα define( ‘WP_DEBUG’, false );. Σε αυτό τον κανόνα, θα πρέπει να αλλάξεις την τιμή σε true. Συνεπώς, η τελική του μορφή θα είναι η παρακάτω:
define( 'WP_DEBUG', true );
![Ενεργοποίηση WP_DEBUG.](https://blog.pointer.gr/wp-content/uploads/2023/03/3-6.jpg)
Ενεργοποίηση Debug log.
Η ενεργοποίηση του debug σου, έχει ενεργοποιηθεί. Για να ενεργοποιήσεις και την καταγραφή των σφαλμάτων, θα πρέπει να προσθέσεις και την παρακάτω εντολή:
define('WP_DEBUG_LOG', true);
![Ενεργοποίηση WP_DEBUG_LOG.](https://blog.pointer.gr/wp-content/uploads/2023/03/4-8.jpg)
Αφού έχεις προσθέσει και τους παραπάνω δύο κανονες, αποθηκεύεις το αρχείο. Αυτή την στιγμή, θα δημιουργηθεί ένα αρχείο μέσα στον φάκελο wp-content, με όνομα debug.log. Το συγκεκριμένο αρχείο μπορείς να το ελέγξεις, για να εντοπίσεις σφάλματα που υπάρχουν στο WordPress σου.
![Αρχείο debug.log.](https://blog.pointer.gr/wp-content/uploads/2023/03/5-5-1300x531.jpg)
Όταν ολοκληρώσεις τον έλεγχο, μπορείς να επιστρέψεις στο αρχείο wp-config.php και να δηλώσεις τις παραπάνω τιμές ως false. Έτσι, θα απενεργοποιηθεί η σχετική λειτουργία.
Μπορείς να δεις περισσότερα σχετικά με το Debug, στην επίσημη σελίδα του WordPress από εδώ.